Panorama V

Splavili sme sedem kilometrov po našej najdlhšej a najdravšej rieke pod hradom Strečno. Pozrite si fotoreportáž.

1

Foto: Hrad Strečno



Prvá písomná zmienka o hrade Strečno je z 13. storočia, dôležitý bol najmä kvôli strategickej polohe. Paradoxné je, že len kilometer vzdušnou čiarou je od strečnianskeho hradu vzdialený tzv. Starý hrad. Ten má lepší výhľad na horný tok Váhu a mal obrannú funkciu. Keď sa blížil nepriateľ z horného toku rieky, zo Starého hradu vyslali svetelný signál na Strečno o blížiacom sa nebezpečenstve.

 
{module [120|rounded]}

 

2

Foto: Starý hrad

 

Poďme však k súčasnosti. Za päťeurový poplatok si môžete vychutnať prehliadku hradu aj s odborným doprovodom. A oplatí sa to. Dozviete sa mnoho vecí, napr. aj to, že v časoch keď bol rozšírený mor, ľudia nedôverovali vode zo studní. Hradní páni preto vodu takmer nepili. Na raňajky si dali niečo tvrdé, lebo verili že je to zdravé a počas dňa pili už len víno. Ak na hrade vítali vzácneho hosťa, bola to oslava s až 100-chodovým menu. Ak bol niekto z hosťujúcich plný, vyzvracal sa do prichystaného vedra a hodovalo sa ďalej. Nuž, proti gustu...

 

3

Foto: Vstup do hradu Strečno



Keďže vtedy samozrejme neexistovali chladničky, potraviny sa skladovali v 20 metrov hlbokej miestnosti s konštantnou teplotou počas roka okolo 5 °C. Komora nemala schody a vstup do nej bol možný iba zhora, takže keď chceli potraviny, sluhu museli na lane spustiť dole. Na východnej strane hradu je situovaná „panská“ (nie pánska) toaleta ako dôkaz silnej segregácie spoločnosti na dve vrstvy. Dvorania si tu vychutnávali potrebu s luxusným výhľadom, chudoba sa chodila uvoľniť do prírody.


4

Foto: Panská toaleta

 

Hrad istý čas obývala a vlastnila Žofia Bosniakova, známa ľudomilka. V ťažkých časoch rozdávala poddaným malé okrúhle chleby, ktoré dodnes dostať v obchodoch pod názvom bosniak. Z hradnej veže je dobrý výhľad na všetky strany, vidno aj automobilový závod KIA v Tepličke nad Váhom.


5

Foto: Výhľad z hradu Strečno



V dedinke Strečno je jeden plťkársky podnik, ktorý vrelo doporučujem. Za 10 Eur na osobu môžete splaviť pribižne 7 kilometrový úsek Váhu s vtipným doprovodom dvoch originálnych pltníkov a ich odborným výkladom. Splavuje sa jeden z najzaujímavejších úsekov rieky, ide sa okolo skalných brál Margita a Besná, okolo rybej skaly, tzv. skaly Vytri riť a popod Starý hrad až ku hradu Strečno. Splav trvá približne hodinu, v závislosti od rýchlosti prúdu a smeru vetra.



6

Foto: Plťkár sa pripravuje na splav

 

Zaujímavosťou je, že v Strečne nie je železničná stanica. Tá je v susednej dedine na opačnej strane rieky - Nezbudská Lúčka. Stanica v Nezbudskej Lúčke však nesie názov Strečno. Jeden z bývalých starostov obce Strečno svoju stanicu totiž prepil a jej názov musel odovzdať tejto dedine.

 

{module [120|rounded]}

 

7

Foto: Nezbudská lúčka

 

ZAUJÍMAVOSTI:

8

Foto: Recept na slepačiu kašu


9

Foto: Katova pracovňa


10

Foto: Skalné bralo Margita


11

Foto: Skala Besná


12

Foto: Grúň. Popod tento kopec vedie prieskumný tunel Višňové


13

Foto: Starý hrad

{module [120|rounded]}

14

Foto: Starý hrad


15

Foto: Miestna atrakcia – Dom na stračej nôžke


16

Foto: Hrad Strečno


17

Foto: Hrad Strečno

 

18

Foto: Pohľad z hradu Strečno

 

 

{module [120|rounded]}

 


19

Foto: Pohľad z hradu Strečno


20

Foto: Pohľad z hradu Strečno

 

Autor: FM

 

{module [196|rounded]}

{jcomments on}